A LAplast PET Kft. kutatási projektjének második szakasza

hidrociklonAz Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség 2010-es felmérése és előrejelzése szerint 2009-ben a csomagolási hulladékok (fém, fa, műanyag) mennyiségének valamivel kevesebb, mint negyede, (227 000 tonna) volt műanyag, míg a 2014-re vonatkozó előrejelzés szerint ez a mennyiség már meghaladja a 260 000 tonnát. A hasznosított mennyiség 2009-ben 39 000 tonna volt, míg 2014-ben elérte a 61 000-et.

A statisztika a hasznosítás körébe sorolja az új típusú, biodegradálható műanyagok mikroorganizmusok és napfény hatására bekövetkező mezőgazdasági lebontását (ennek során a hulladék műtrágyaként hasznosul), a pirolízist, mint irányított hőbontást, az elgázosítást követő, égetéses hőhasznosítást, valamint a fajtázást és tisztítást követő újrahasznosítást.

A tiszaújvárosi telephellyel működő LAplast PET Kft. a műanyag PET (polietilén-tereftalát) palackok újrahasznosításával foglalkozik. Bálázott és előválogatott hulladékpalackokból soklépcsős tisztítási és válogatási műveleti sor végén számos termék gyártására kiindulási alapanyagként használható, nagy tisztaságú PET-őrleményt állítanak elő. Egyik legnagyobb felvevőpiacuk a textilipar, műszálas anyagokat készítenek az őrleményből.

A közismert műanyag üdítőitalos palackok számos kihívás elé állítják az újrahasznosításukra vállalkozókat, ugyanis anyaguk egyáltalán nem homogén. A kupakok elkülönített gyűjtésére szerveződnek is megmozdulások, azok anyaga ugyanis jellemzően HDPE (high-density polyethylene) vagy PP (polipropilén). Az italosflakonok címkéi között számos különböző anyag előfordulhat, például cellulóz alapú papírcímkék, vagy a bálákba emberi hiba folytán bekerülhet egyéb szennyeződés is.

A feldolgozó technológiai sorban szereplő úsztatási lépés során a vízben lesüllyed a nehezebb fajsúlyú PET, míg a PE és a PP lebegve marad.

A LAplast Pet Kft. gyártástechnológiájának komplex innovációja – Csomagolási műanyag hulladékok nagyfokú költséghatékony tisztításához szükséges egységek fejlesztése c. projektjének 2014. december végén lezárult második munkaszakaszának feladata a felúszó PP/PE anyagkeverék szétválasztására alkalmas hidrociklon kifejlesztése volt, melyben a LAplast PET Kft., szakembereivel együttműködve KwakLab Kutatóintézet NKft. munkatársai is részt vettek.
A hidrociklon mozgó alkatrészek nélküli, az anyagok sűrűségének különbségén alapuló, folyamatos üzemű elválasztó berendezés, amely aránylag kedvező áron megépíthető és üzemeltethető.

A munka során kiderült, hogy a PP/PE hidrociklonnal elválasztásának hatékonysága az ipari igények szempontjából nem megfelelő, részben az elválasztandó anyagok kis sűrűségkülönbsége és abszolút sűrűsége, részben a címkerészecskék alaki tényezői (lemezes PP-részecskék) miatt.

A fenti ok terelte a munka irányát a lesüllyedő PET frakció tisztítását szolgáló irányba, mivel a PET és a PE/PP frakció közötti sűrűségkülönbség jóval nagyobb. A flotáló (vagy úsztató) kádakban a PET-hez képest sokkal könnyebb fajsúlyú PE és PP elvileg ugyan felúszik, a gyakorlatban azonban a PET frakcióban számottevő PE és PP szennyeződés marad.

A következő munkaszakasz célja, hogy a LAplast Kft. kifejlesszen egy úgynevezett dekanter centrifugát, amely vizes közegben képes szállítani a műanyag darálékot és alkalmas arra, hogy az apró kolloid állapotban lévő anyagokat (pl. oldott papír) nagy hatásfokkal kiválassza, így ezen szennyeződés hatékonyan eltávolítható válik.